Concerts


Listen to Danish Saxophone Quartet on YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=E4XCR2Iu7Lo

2016


28. februar kl. 15 Østofte Kirke, Maribo Musikforening
18. april kl. 20 Roskilde Musikforening

2015

8. februar kl. 14 Kastelskirken, København
10. maj kl. 16 Kongegården, Korsør
31. maj kl. 16 Egebæksvang Kirke, Allerød
17. september, 19.30 Frihedspris overrækkelse, Politikens Hus

2014

9. marts kl. 16 Skødstrup Kirke
27. oktober kl. 16 Politikens Hus, prisoverrækkelse
november Egebæksvang Kirke ( flyttet til 2015 )
december Kastelskirken ( flyttet til 2015 )

2013
3. marts kl. 16.00 Ågerup Kirke, Vipperød
5. marts kl. 19.30 Lynge Kirke
18. august kl. 15.00 Assens Kirke
29. september kl. 15 Sengeløse Kirke
31. oktober kl. 19.30 Kulturhusbåd Svanen, Sundsøre, Virksund
17. november kl. 16 Gladsaxe Kirke ( tre uropførelser )


2012
9. februar kl. 15 Skodsborg Kurhotel og Spa
3. marts kl. 14 Skt. Annæ Gymnasium
4. marts kl. 14 Kastelskirken
16. juni kl. 17 Huset i Magstræde, Kvinder i Musik, Birgitte Alsted
29. juni kl. 17 Menighedshuset, Birkerød - Bach, Tango, Weil
30. august kl. 18.30 Mandø Ebbevej, Vester Vedsted Vadehavsfestival
31. august kl. 19.30 Fanø Kunstforening
1. september kl. 17 Sønderho, Fanø Strand Vadehavsfestival
2. september kl. 16 Hersom kirke ved Hobro


2011
13. november kl. 15 Nysted Kirke - Goldbergvariationerne
30. oktober 11 Skuespilhuset, Bach og Piazzolla m Francesco Venerucci.
10. januar kl. 19.30 Kunstnerforeningen af 18. november, Frederiksgade
27. februar kl. 16 Lillerød Kirke - Goldberg og Piazzolla
6. marts kl. 14 Tuse Kirke - Goldberg variationerne
26. juni kl. 16.00 Slangerup kirke

2010
6. marts kl. 14 Hofteatret, Kbh. Børnekoncert, miniklassisk.dk
7. marts kl. 16 Lillerød Kirke - Goldberg variationerne
( udskudt til efteråret grundet svamp i kirken )
23. april kl. 19.30 Musikteatret,Thisted
15. september kl. 19.30 Hagested Kirke
19. september kl. 15 Holme-Olstrup Kirke

2009
18. januar kl. 16 Bistrup Kirke
8. marts kl. 14 Kastelskirken, Bach Marathon ( Goldberg, Kunst der Fuge, Wohltemperiertes Klavier )
12. april kl. 15 Tisvilde Bistro
26. april kl. 16 Nærum Kirke
7. juni kl. 15 Fuglsang Musikforening
13. juni kl. 19.30 Rørvig Kirke
23. juni kl. 19.30 Louisiana Kunstmuseum, Humlebæk
27. september kl.15 Jyllinge Kirke
28. september kl. 16.30 Politikens Hus, Pundiks Frihedspris

2008
3.april kl. 16.00 Gjern Kulturcenter
13.april kl. 16.00 Tingsted Kirke
12. maj kl. 14.00 Vesterbros Torv
30. juli kl. 19.30 Kunsthøjskolen Holbæk
7. august kl. 19.00 Ølby Kirke
13.september kl.15.00 Den Frie Udstilling med tre uropførelser:
Eva Noer Kondrup, Birgitte Alsted og Edina Hadziselimovic
Søndag 28.september kl.15 Teatret Vestvolden, Hvidovre
Søndag 26. oktober kl. 14 Hvidovre Kirke
Tirsdag 11. november 16.30 Politikens Hus, Pundik-prisen

2007
7.januar kl. 16.00 Engholmkirken, Allerød
14.januar kl. 15.00 Skovvejskirken, Ballerup
4. februar kl. 16.00 Skødstrup Kirke ved Århus
18. marts kl. 15.00 Ørsted Kirke
12. april kl. 19.00 Tagensbo Kirke, København
20. april kl 22.30 Lyngby Kulturhus, Dafur - koncert
23. juni kl 20.30 Osted Fri- og Efterskole
15. september kl 14.00 Birkerød Bibliotek
18. september kl 19.30 Dalby Kirke, ved Kolding
22. september kl. 15.00 Den Frie Udstilling
23. september kl 19.30 Skt. Mikkels Kirke, Slagelse
4. november kl. 15 Silkeborg Museum med Jakob Weber og Anton Davidsen
6. december kl 16 Politikens Hus PEN Pris til Kasparov

2006
3. december, kl. 14 Kirke Hyllinge Kirke
30. oktober, kl. 19.30 Gl. Vor Frue Kirke, Roskilde HELE Kunst der Fuge
14. oktober, Hendriksholm Kirke, Rødovre Kunst der Fuge
7. oktober, Den Frie Udstilling Tre uropførelser, DR-transmission
5. oktober, Vester Egesborg Kirke, Sydsjælland
1. oktober, 19.30 Lundtofte Kirke
1. oktober, 15.00 Birkholm Kirkesal, Herlev
3. september, Allerslev Kirke
26. august, Suså-festivalen, med Weber og Hildebrandt, slagtøj
16. juli, Omø Kirke
27. juni, Espe Kirke, Fyn
11. juni, Stormarkskirken, Nakskov
7. juni, Veksø Kirke
16. maj, Halsskov Kirke
4. april, Snesere Kirke, Sydsjælland
marts måned, fem skolekoncerter, Ringkjøbing Amt
1. marts, Musikhuset, Herning, Musikforeningen dacapo

2005
3. April Nathanaels Kirke kl. 16:00
8. maj, Koncert sammen med Mazel og Paiso- kvartetten til "DM i indsamling" på Gl. Strand.
25. april, skolekoncert i Korsør
19. Juli, Vestervig Kirke
3. september, Den Frie Udstilling, Bach og tre nye værker
6. november Den Rytmiske Højskole. Vig.
Søndag d. 20. november kl. 13.00 Københavns Bymuseum
Støttekoncert for Amnesty International

2004
Fredag d. 22 februar kl. 16:00
Koncert på Det danske Kulturinstitut, på Kultorvet i København.
Igen på 9. år den årlige koncert hos Kammeraterne:
Koncert hos Kammeraterne på Den Frie Udstilling
Søndag d. 22.februar kl. 15:00
Entre : kr. 20.00
Værker af: Karsten Fundal (uropførelse), Hans Peter Stubbe Teglbjærg (uropførelse), Wayne Siegel, Svend Nielsen, Purcel og Haendel
Søndag d. 29 Februar kl. 16:00 Tuse Kirke
Værker af Bach, Gudmundsen- Holmgreen, Astor Piazzolla og klezmer
Søndag 14 Marts kl. 16.00 Lillerød Kirke
Søndag 28. marts kl. 16.00 Kongsted Kirke
Søndag d. 25 April kl. 14:30 Vor Frue Kirke (Roskilde)
1-5 juli Turné til Festivalen Madona i Letland.
15 August kl. 19:30 Koncert på Krengerup slot
20 - 21 November Dansk Saxofonkvartet medvirker i Nordiske Musikdage.
December Stor turné i Kina, bl.a. til Guangzhou, Fuzou og Beijing

Uddrag af koncerter i 2003
12. Januar Tune Kirke
16. Marts Risbjerg Kirke
30. Marts Søborg Kirke
5. Marts Ellemarksskolen, Roskilde
5. Marts Karlslunde Skole
8. Marts Kr. Sonnerup Skole
8. Marts Trekroner Skole
8. Marts Absalons Skole
6. juli, Koncert under Jazzfestivalen i Kbh. på Københavns Bymuseum.
18 -24 Juli, Italien-Turné bla. Marzabotto med Bachs Goldbergvariationer
7. August, Louisiana Kunstmuseum
26 - 30 September Turné til Skt. Petersborg
Koncerter i Glazounovsalen på Rimskij Korsakov Konservatoriet.
7. November skolekoncerter i Vestjællands Amt

LAST UPDATED Sat Oct 3 17:37:10 EST 2015